Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk jako organizator Wirtualnej Astronomii wspiera działania uczniów szkół Opolszczyzny w organizacji warsztatów astronomiczno – lotniczych.
Przedsięwzięcie powstało z inicjatywy młodzieży zrzeszonej w Wirtualnej Akademii Astronomii z Opola oraz członków Kijowskiego Klubu Miłośników Astronomii – Astropolis, która współpracuje z WOFPP (Wołyńska Organizacja Wspierania Przedsiębiorczości). W warsztatach wzięło udział‚ 30 osób (28 uczestników + 2 liderów/opiekunów) z Polski oraz 30 osób (28 uczestników + 2 liderów/opiekunów) ze strony Ukraińskiej.
Realizacja projektu oparta jest o ideę edukacji poza formalnej. Projekt łączy samodzielne wyszukiwanie wiedzy, z wiedzą przekazywaną przez rówieśników, ale także specjalistów / osoby, zawodowo związane z astronomią i lotnictwem.
Celem 16-dniowych warsztatów było zdobywanie wiedzy oraz doświadczeń z wybranych dziedzin astronomii i lotnictwa m.in. z takich jak: astrofotografia, obsługa i obserwacje przez zdalne teleskopy, udział w seminariach na temat konstruowanie samolotów i innowacji w lotnictwie, szkolenia z podstaw aerodynamiki, loty zapoznawcze.
Zajęcia i seminaria prowadzili eksperci i specjaliści związani z astronomią i lotnictwem.
W programie było m.in.:
– udział w Festiwalu Nauki w Rzeszowie,
– Szkolenie z obsługi programu Stellarium,
– Zdalne obserwacje teleskopowe – połączenie z obserwatorium w Chile,
– Zwiedzanie tunelu aerodynamicznego w Rzeszowie,
– Wyjazd studyjny z przewodnikiem Dużą Pętlą Bieszczadzką z prezentacjami miejsc do obserwacji ciemnego nieba,
– Zajęcia na symulatorze lotu samolotem i promem kosmicznym
– Zwiedzanie PZL w Mielcu
– Zajęcia w Narodowym Centrum Promieniowania synchrotronowego „Solaris” w Krakowie
– „Fizyka w Gwiezdnych Wojnach” – zwiedzanie laboratoriów fizyki plazmy w Krakowie,
– Loty zapoznawcze samolotami lekkimi z instruktorem połączone z próbami samodzielnego pilotażu
– Wyjazd studyjny na Słowację. Zajęcia w Obserwatorium Astronomicznym w Kolonickim Sedle.
Warsztaty finansowane były w ramach programu Erasmus plus dzięki wsparciu Fundacji Promocji i Rozwoju Bieszczad.
Fundacja Promocji i Rozwoju Bieszczad wspólnie z partnerem Ukraińskim Wolyn Regional Support Fund zorganizowała na Podkarpaciu polsko – ukraińskie warsztaty pod nazwą „Kosmiczne emocje – Warsztaty astronomiczno-lotnicze”, które odbyły się w terminie 15-30 września 2017 r w Ośrodku Edukacyjno-Wypoczynkowym w Przysietnicy k/Brzozowa. Projekt był współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.
Program Erasmus+ został‚ opracowany tak, aby wspierać kraje uczestniczące w programie w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie. Erasmus+ to również odpowiedź na potrzeby współczesnej Europy oraz wyzwania, które przed nią stoją. Fundacja Promocji i Rozwoju Bieszczad jest po raz drugi beneficjentem programu Erasmus + Akcja 1. Mobilność edukacyjna – Mobilność młodzieży – Wymiana młodzieży.
Strona projektu: http://fpirb.pl/index.php/zrealizowane-projekty/projekty-zrealizowane/kosmiczne-emocje-warsztaty-astronomiczno-lotnicze/